بخوان علی را که مظهر صفات عجیبه است . تا یاری کننده تو باشد در سختی ها این بنده پیوسته به خدا نیازمند است

صراط مستقیم حضرت علی (ع)
یا فاروق العظم یا صدیق اکبر یا قرآن ناطق یا علی مدد
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک دوستان
مسابقه وبلاگ برتر
Top Blog
لطفا راي دهيد..

Warning: include(../public/links/tools.php) [
function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/tools/public_html/pagerank/religious/getcode.php on line 43

Warning: include(../public/links/tools.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/tools/public_html/pagerank/religious/getcode.php on line 43

Warning: include() [function.include]: Failed opening '../public/links/tools.php' for inclusion (include_path='.:/usr/lib/php:/usr/local/lib/php') in /home/tools/public_html/pagerank/religious/getcode.php on line 43
کد نمایشگر رتبه سایت در گوگلرتبه سنج مذهبی گوگل

            

 

                       گفتمش نقاش را از غربت زهرا بکش

  گریه کرد و با قلم یک چادرخاکی کشید

    گفتش پس غربت زهرا کجای نقش بود

  ناله کرد و زیر چادرغنچه ای پرپر کشیدگریه

 درد و دل مولا علی (ع) با رسول الله (ص) ...به مناسبت ایام فاطمیه:

سلام بر تو یا رسول خدا  ! دخترت  به دیدار تو آمده و اکنون در کنارت زیر خاک خفته‏ است، خداوندچنین خواسته که او زودتر از دیگران به تو ملحق شود.
اى پیامبر خدا  ! شکیبائی ‏ام از فراق محبوبه‏ات به پایان رسیده، و خویشتن داریام بخاطر جدایى زهرایم از دست رفته است. اما چه چاره جز آنکه طبق سنت تو برمصائب صبر کنم، آنچنان که در مصیبت جدائی ات صبر نمودم.چه زود جمع ما را به پریشانى کشانید و میان ما جدائى افکند تنها بسوى خداوند شکایت می‏برم به همین زودى دخترت از همدست شدن امتت بر ربودن حقش به تو خبرخواهد داد، همه سرگذشت را از او بپرس و گزارش را از او بخواه، چه بسا درد دلهائى که چون آتش در سینه‏اش می ‏جوشید و در دنیا راهى براى گفتن و شرح دادن آن نیافت او هماکنون مى‏گوید و خداوند هم داورى مى‏کند و او بهترین داوران است من سرّ تو را در آرامگاه تنهادم و تو بر روى سینه من جاى دادى «همه از خدائیم و به سوى خدا باز خواهیم گشت‏» همانا امانت‏ به صاحبش رسید و گروگان دریافت گشت و زهرایم از دستم گرفته شد. اى رسول خدا (ص) پس از او آسمان و زمین در منظر نگاهم زشت می‏نماید. اندوهم جاودانه شد و شبم در بیخوابى می‏گذرد و غمم پیوسته در دل است تا خدا مرا درجوار تو ساکن گرداند.پس از وفات فاطمه (سلام الله علیها)، على (علیه السلام) او را پنهان به خاکسپرد و جاى قبرش را ناپدید کرد، سپس برخاست روبه مزار رسول خدا (صلی الله علیه وآله و سلم) کرد و گفت:
سلام بر تو یا رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) ! از من و از دخترت که به دیدار تو آمده و اکنون در کنارت زیر خاک خفته‏است، خداوندچنین خواسته که او زودتر از دیگران به تو ملحق شود.
اى پیامبر خدا (صلی اللهعلیه و آله و سلم) ! شکیبائى‏ام از فراق محبوبه‏ات به پایان رسیده، و خویشتن داریام بخاطر جدایى سرور زنان عالم از دست رفته است. اما چه چاره جز آنکه طبق سنت تو برمصائب صبر کنم، آنچنان که در مصیبت جدائی ات صبر نمودم. من سرّ تو را در آرامگاهتنهادم و تو بر روى سینه من جاى دادى «همه از خدائیم و به سوى خدا باز خواهیم گشت‏» همانا امانت‏ به صاحبش رسید و گروگان دریافت گشت و زهرا (سلام الله علیها) از دستمگرفته شد. اى رسول خدا (ص) پس از او آسمان و زمین در منظر نگاهم زشت مى‏نماید. اندوهم جاودانه شد و شبم در بیخوابى مى‏گذرد و غمم پیوسته در دل است تا خدا مرا درجوار تو ساکن گرداند.
غصه‏اى دارم که از شدتش دل به خون نشسته و اندوهى دارمبهت آور، چه زود جمع ما را به پریشانى کشانید و میان ما جدائى افکند تنها بسوىخداوند شکایت مى‏برم به همین زودى دخترت از همدست شدن امتت بر ربودن حقش به تو خبرخواهد داد، همه سرگذشت را از او بپرس و گزارش را از او بخواه، چه بسا درد دلهائى کهچون آتش در سینه‏اش مى‏جوشید و در دنیا راهى براى گفتن و شرح دادن آن نیافت او هماکنون مى‏گوید و خداوند هم داورى مى‏کند و او بهترین داوران است. سلام بر شما سلاموداع کننده که نه خشمگین است و نه دلتنگ اگر مى‏روم بخاطر دلتنگی ام نیست و اگربمانم بخاطر بدگمانی ام به خدا از آنچه به صابران وعده داده نباشد.
آه، آه صبرآرام بخش و زیباست و اگر بیم چیرگى ستمکاران نبود براى همیشه چون معتکفان دراینجامى‏ماندم و چون فرزند مرده شیون سرمى‏دادم و سیل آسا مى‏گریستم. خدا گواه است کهدخترت پنهان بخاک سپرده مى‏شود در حالى که حقش غصب شد و از ارثش محروم گشت. بااینکه هنوز روزى چند از وفاتت نگذشته بود و بر خاطره‏ها از یادت غبار کهنگى ننشستهبود.
اى رسول خدا! دل را به یاد تو آرام میدارم درود خدا بر تو و سلام و رضوانخدا بر فاطه (سلام الله علیها) باد» . (16)
على (علیه السالم) از فراق فاطمه ( علیها السلام) به شدت اندوهگین بود، رنج و اندوه على (ع) در سخنان از دل برآمده‏اىکه درکنار مزار زهرا (سلام الله علیها) گفته است هویدا است. گاه نیز سوز دل خود رادر مرثیه‏هایى که مى‏سرود و یا زمزمه ‏مى‏کرد نشان مى‏داد. در دیوانى که منسوب بهامیرالمومنین (ع) است شعرى با نوزده بیت آمده که على (ع) آنرا بر مزار فاطمه زهرا ( علیها السلام) سروده است. (17)
اما ابوالعباس مبرد - متوفاى 285 ه - دو بیت ازآن شعرها را با اندکى تفاوت ذکر کرد. و گوید على (ع) به این اشعار تمثل جست.
لکل اجتماع من خلیلین فرقه *** و کل الذى دون الممات قلیل
و ان افتقادىواحدا بعد واحد *** ‌دلیل على ان لایدوم خلیل (18)
جمع هر دو دوستى را عاقبتفراق و پریشانى است و هر چیز جز مرگ ناچیز است و اینکه من دوستى را پس از دوست دیگراز دست مى‏دهم نشان آن است که هیچ دوستى جاوید نمى‏ماند


لطفا داغ كنيد
[ ۱۳٩٠/۱٢/٢٢ ] [ ٧:۳٥ ‎ب.ظ ] [ سیاوش آریا ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

چه خوش صید دلم کردی بنازم چشم مستت را" تو صیاد و دلم آهو ٬چه صیادی! چه آهویی!
آرشيو مطالب
امکانات وب

اي علي ای شمشیر خداای حجت خدا ,ای ولی خدامرا در یاب . به حق لطف پنهانت ای غالب و غلبه کننده

Upload Music